منظور از پاکسازی پوست چیست ؟ | پاکسازی پوست چه اهمیتی دارد؟

منظور از پاکسازی پوست چیست ؟

 

پاکسازی پوست یعنی استفاده از روش‌های مختلف برای مراقبت از پوست که سه هدف اصلی دارند و هر کدام برای پوست مفید هستند:

  1. لایه‌برداری یا اگزفولیشن (Exfoliation): برداشتن سلول‌های مرده پوست
  2. پاکسازی آلودگی‌ها و چربی‌ها: حذف آلودگی‌ها، چربی‌ها و مواد اضافی.
  3. آبرسانی و تغذیه پوست: بهبود خونرسانی و تغذیه پوست.

 

لایه‌برداری یا اگزفولیشن:

لایه‌برداری یعنی برداشتن سلول‌های مرده از سطح پوست. این سلول‌ها که روی لایه شاخی پوست قرار دارند، مثل یک محافظ برای بدن عمل می‌کنند. به طور طبیعی، بدن هر ۳۰ روز یکبار این سلول‌ها را جایگزین می‌کند، اما گاهی این سلول‌های مرده روی پوست جمع می‌شوند. اگزفولیشن کمک می‌کند تا پوست شاداب‌تر و درخشان‌تر شود.

نکته مهم: اگر لایه‌برداری به درستی انجام نشود، ممکن است باعث التهاب پوست شود. مثلاً، استفاده از کیسه‌های ضخیم و سفیدآب ممکن است باعث قرمزی و التهاب شود که نشانه‌ای از آسیب به پوست است التهاب یکی از عواملی است که باعث تسریع پیری پوست و ظهور علایم پیری مثل چروک‌های عمیق می‌شود. هدف از اگزفولیشن این است که سلول‌های مرده حذف شوند بدون اینکه پوست ملتهب شود.

پاکسازی آلودگی‌ها و چربی‌ها:

پوست به طور طبیعی چربی‌هایی تولید می‌کند که برای حفظ رطوبت و خواص ضد میکروبی ضروری هستند. اما اگر این چربی‌ها بیش از حد جمع شوند، ممکن است منافذ پوست را مسدود کرده و باعث جوش و آکنه شوند. پاکسازی منظم می‌تواند این چربی‌های اضافی و آلودگی‌های محیطی را از بین ببرد.

نکته مهم: استفاده نادرست و بیش از حد از محصولات پاکسازی که به حذف چربی‌ها تمرکز دارند، می‌تواند به پوست آسیب برساند. چربی‌های طبیعی برای سلامت پوست ضروری هستند و استفاده بیش از حد از اسکراب‌ها و لایه‌بردارها می‌تواند مضر باشد.

 

چرا باید پاکسازی صورت انجام داد؟

غدد چربی موجود در پوست مسئول ترشح چربی هستند. خروج این ترشحات از طریق مجاری که به سطح پوست باز می‌شوند صورت می‌گیرد و منجر به مرطوب شدن سطح پوست شده و سلول‌های مرده، ذرات غبار و آلودگی‌های موجود در سطح پوست را حل می‌کنند.

گرد و غبار و آلودگی موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب شده و منجر به مسدود شدن مجرای خروجی سبوم یا چربی می‌‌شود و در نتیجه پوست کدر شده و شفافیت و شادابی خود را از دست می‌دهد.

برای اصلاح این مشکل پاک کردن منظم پوست با آب و پاک کننده‌های مناسب بسیار مفید است. همچنین باید از مصرف بیش از حد ترکیبات دارای چربی بالا و کرم‌پودر‌ها و مواد آرایشی روی پوست پرهیز کرد.

استفاده از پاک سازی عمیق پوست و لایه‌برداری مؤثر است. همچنین با استفاده از اسکراب‌های مناسب با نوع پوست سطح پوست کمی ماساژ داده خواهد شد.

بعد از آن پوست کمی بخور داده شده و جوش‌های سرسیاه آن تخلیه می‌شود. در نهایت از یک ماسک مناسب با نوع پوست استفاده شده و کرم نهایی روی پوست قرار داده خواهد شد.

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها :

مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *